Pierwsze bruzdy wokół ust możemy zauważyć już między 30. i 40. rokiem życia. Są naturalnym efektem codziennej mimiki twarzy i pojawiają się szybciej u osób o wyrazistej ekspresji. Gdy wraz z wiekiem skóra traci zdolność syntezy kolagenu i elastyny, zmniejsza się jej sprężystość i elastyczność. To sprawia, że trudniej jest jej powracać do naturalnego stanu po każdym naszym grymasie. Z tego powodu zmarszczki z czasem utrwalają się na naszych twarzach. Zmarszczki wokół ust mogą zmienić nasz naturalny wyraz twarzy i nadać jej bardziej niezadowolony lub smutny wygląd.
Spójrz w lustro i skup się na okolicy skóry, w której pojawiają się te bruzdy. Czy są one głębokie? Przyłóż palce po obu stronach policzków i odciągnij skórę lekko w górę. Prawdopodobnie od razu zauważysz, że wyglądasz znacznie młodziej, gdy bruzdy nie są widoczne.
Pamiętajmy że zmarszczki zawsze są objawem słabości struktur skóry – gdy kolagen w skórze właściwej nie jest w stanie znieść nacisku związanego z naturalnym poruszaniem się twarzy, załamuje się i tworzy charakterystyczną zmianę, którą nazywamy zmarszczką.
Co powoduje utrwalanie się bruzd nosowo-ustnych?
1) Różne nawyki
Np. ciągłe picie przez słomkę, palenie, a nawet codzienne żucie gumy. Wykonując często ( nawet kilka razy dziennie) te czynności, układamy usta zawsze w specyficzny sposób, co także powoduje utrwalenie zagłębień w skórze.
2) Sen
Spanie na boku może pogłębić jeden lub oba fałdy nosowo-wargowe. Nie oznacza to, że zawsze musimy spać na plecach. Dobry sen jest również bardzo ważny dla skóry i zachowania zdrowia.
3)Waga
Znaczny przyrost lub utrata masy ciała może również przyczynić się do powstania bruzd nosowo-wargowych. Utrata wagi może prowadzić do zwiotczenia skóry, zwłaszcza na twarzy i szyi. Natomiast przyrost masy ciała może sprawić, że policzki będą jędrniejsze i jednocześnie uwydatnić bruzdy nosowo-wargowe.
4) Brak dostatecznej ilości kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze
Obecnie istnieją naturalne metody zwiększania produkcji kwasu hialuronowego. Jednym z najlepszych sposobów jest zwiększenie spożycia niektórych karotenoidów.
Większość zmarszczek jest wynikiem utraty kolagenu i elastyny. To proces, który powoduje utratę elastyczności i gładkości skóry i przyczynia się do powstawania bruzd nosowo-wargowych.
Czynnikami, które przyspieszają rozkład kolagenu i elastyny są: promienie słoneczne, palenie tytoniu, brak snu, stres i niedobór składników odżywczych.
5) Utrata masy mięśniowej
Nasze mięśnie twarzy zapewniają nam objętość i krążenie. Ale tak jak w przypadku masy kostnej i tkanki tłuszczowej, wraz z wiekiem również tracimy masę mięśniową. Proces ten można opóźnić, a nawet odwrócić, ale można też przyspieszyć brakiem ruchu i odżywiania.
Mięśnie twarzy nie różnią się od mięśni ciała, z wyjątkiem jednej rzeczy. Są bezpośrednio przytwierdzone do skóry. Oznacza to, że nie tylko zapewniają objętość i jędrność. Również silnie wpływają na napięcie skóry. Zatem silne i zdrowe mięśnie to także mocniejsza skóra.
Jest to jeden z powodów, dla których nie warto stosować Botoxu. Zastosowanie tej neurotoksyny z czasem spowoduje atrofię mięśni i przyspieszy proces starzenia.
6) Utrata masy kostnej
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że wraz z wiekiem tracimy masę kostną. Z szybkością silnie zależną od czynników stylu życia.
Zanik kości występuje również w szkielecie twarzoczaszki. Oznacza to, że twarz traci również masę kostną, co spowoduje utratę objętości i wpływa na nasz wygląd. W przypadku zaniku kości twarzy, podbródek zaczyna się cofać. Oczodoły pogłębiają się. A kości policzkowe się spłaszczają. A gdy to się stanie, skóra zaczyna działać zgodnie z prawem grawitacji.
Kości twarzy zaczynają tracić gęstość i objętość w tym samym czasie, co inne kości ciała. A dla kobiet proces ten zaczyna się już w wieku 27 lat. W zależności od czynników genetycznych i stylu życia, szybkość tego procesu może się znacznie różnić.
7) Utrata tkanki tłuszczowej
Tłuszcz twarzy zapewnia objętość i jest bardzo ważny dla utrzymania młodzieńczego wyglądu. Wraz z wiekiem (i w zależności od stylu życia) ilość tłuszczu będzie się zmniejszać. A to jeszcze nie wszystko. Niektóre z tak zwanych poduszek tłuszczowych również ulegną redystrybucji i opadną w dół.
Poduszki tłuszczowe to obszary, w których wiele komórek tłuszczowych jest ściśle ze sobą upakowanych. Te podkładki zwiększają objętość i poprawiają kontur twarzy.
Bruzda jest strukturą trój-wymiarową i tworzy się, gdy masa policzka zaczyna naciskać na skórę zespojoną z mięśniem okrężnym ust. O ile skóra wokół ust jest praktycznie zespolona z leżącą pod nim mięśniem, skóra policzka spoczywa na poduszeczce tłuszczu. Jej opadanie uwydatnia widoczność bruzd nosowo-wargowych.
Prawdopodobnie na przyczynę tego opadania składa kilka czynników. Niektóre badania sugerują, że jest to głównie wynikiem nieprawidłowego podparcia więzadeł.
Czy uśmiech przyczynia się do powstawania bruzd nosowo- ustnych?
Należy pamiętać, że fałdy nosowo-wargowe powstają głównie w wyniku zwiotczenia skóry i opadających policzków. Uśmiechając się, podnosisz raczej tkanki i mięśnie i zapobiegasz opadaniu grawitacyjnemu. Uśmiech również obniża poziom kortyzolu, który zachowuje kolagen w skórze.
Jak pozbyć się bruzd?
Próby ostrzykiwania czy wypełniania są bez sensu. Wielu lekarzy medycyny estetycznej poprawnie identyfikuje utratę masy w rejonie kości jarzmowej (utrata masy kostnej oraz przesunięcie się tkanki tłuszczowej w dół) i próbuje ostrzykiwać kości policzkowe. Wówczas tworzy się nienaturalny efekt rozrośniętej kości policzkowej, natomiast kształt twarzy pozostaje dalej taki jak w przypadku twarzy dojrzałej. Skóra jest na tyle elastyczna, że rozciąga się w miejscu ostrzykiwania, jednak dalej tworzy bruzdę przy nosie.
Wypełnianie w samej bruździe zaburza dynamikę twarzy, nadaje jej nienaturalny kształt i rozbudowuje ją w strefie, której wydłużenie się i rozrost jest objawem starzenia.
Prawdopodobniej najskuteczniejszą metodą zarządzania bruzdą nosowo-ustną, jest lifting twarzy. Ale efekty liftingu są bardzo krótkotrwałe, często nienaturalne, drogie i zasadniczo są kiepskim pomysłem dla kobiet przed 60 rokiem życia.
Niwelowanie bruzdy powinno ograniczać się do dbania o skórę w tym obszarze na poziomie tkankowym:
1. Skóra
Codzienne używanie kremu z filtrem, plus opcjonalnie suplementacja kolagenem, astaksantyną i kwasami omega-3.
2. Układ krwionośny
Suplementacja pycnogenolem lub ekstraktem z pestek winogron
3. Tkanki łączna i mięśniowa
Systematyczne praktykowanie masaży, które przesuwają i kształtują poduszeczkę tłuszczową. Przeczytaj to: https://newskinbypink.pl/index.php/2020/09/17/skora-mlodsza-o-10-lat-masaz-twarzy-wedlug-yukuko-tanaki/
4. Tkanka tłuszczowa
Stosowanie kilka razy w tygodniu “wypełniacza bez wstrzykiwania” zawierającego specjalny składnik pod nazwą volufiline. Pamiętajmy aby oprócz kości policzkowych i bruzdy nosowo-ustnej zastosować go także na dno doliny łez. Wypełniacz nie tylko delikatnie buduje tkankę tłuszczową w miejscach, gdzie jest nakładany, ale pomaga też zapobiec nadmiernemu wyciekaniu kwasów tłuszczowych.
5. Lifting twarzy metodą SMAS
W trakcie takiego zabiegu skóra twarzy oraz szyi jest naciągana w kierunku górno-tylnym, natomiast jej nadmiar zostaje usunięty. Rozkurczanie mięśnia szerokiego szyi jest kluczowe, by wyeliminować migrację twarzy. O ile część obserwowanej na twarzy migracji jest potencjalnie związana z grawitacją, o tyle wiele z nich można przypisać skurczaniu się tego mięśnia.
Nawilżające produkty do pielęgnacji skóry mogą również pomóc zmniejszyć fałdy i poprawić ogólną jakość skóry. Zalecamy produkty zawierające przeciwutleniacze, takie jak witamina C, które pomagają zachować kolagen i elastynę w skórze. Produkty z retinolem mogą również pomóc zwiększyć produkcję komórek skóry i zachować jej młodzieńczy wygląd. Pamiętajmy tylko, aby zawsze nakładać filtry przeciwsłoneczne i nawilżać skórę podczas stosowania retinoli. Mogą wysuszyć skórę i uczynić ją bardziej podatną na uszkodzenia słoneczne.
Zostaw komentarz